Kedilere ASLA yedirmemeniz gereken yiyecekler

Kedinizi neyle beslememeniz gerektiğini anlamak onun sağlığı ve refahı açısından kritik öneme sahiptir.

Çikolata:

Çikolata, kediler için toksik olan teobromin ve kafein içerir. Küçük miktarlar bile kusmaya, ishale, hızlı nefes almaya ve hatta ağır vakalarda nöbetlere veya ölüme neden olabilir.

Soğan ve sarımsak:

Çiğ, pişmiş veya toz halindeki bu bileşenler, kedinin kırmızı kan hücrelerine zarar vererek anemiye yol açabilir. Semptomlar zayıflık, uyuşukluk ve idrar renginin değişmesini içerebilir.

Alkol: Kediler alkole karşı oldukça hassastır ve küçük bir miktar bile sarhoşluğa, kusmaya, ishale, nefes almada zorluğa ve ciddi vakalarda komaya veya ölüme neden olabilir.

Üzüm ve kuru üzüm:

Bu meyveler küçük miktarlarda bile kedilerde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Semptomlar kusma, ishal, uyuşukluk ve idrar üretiminde azalmayı içerir.

Çiğ yumurta, et ve balık: Çiğ yumurtalar Salmonella veya E. coli gibi bakteriler içerebilir ve çiğ et ve balık, kedileri hasta edebilecek parazitler veya toksinler içerebilir. Bu gıdaları pişirmek risklerin çoğunu ortadan kaldırır.

Kemikler: Pişmiş kemikler, özellikle de tavuk kemikleri parçalanabilir ve iç yaralanmalara veya kedinin sindirim sisteminin tıkanmasına neden olabilir.

Süt ürünleri:

Kedilerin çoğu süt ürünlerini sevse de genellikle laktoz intoleransı vardır ve bu da ishal ve gaz gibi sindirim bozukluklarına yol açar. Kedileri tedavi etmek istiyorsanız, onlara özel olarak formüle edilmiş süt sunmak en iyisidir.

Yapay tatlandırıcı: Genellikle sakız veya şeker gibi şekersiz ürünlerde bulunan bu yapay tatlandırıcı, kedilerde hızlı bir insülin salınımını tetikleyebilir, bu da düşük kan şekeri seviyelerine ve potansiyel karaciğer hasarına yol açabilir.

Kafein: Çikolata gibi kafein de kediler için zehirlidir ve hızlı nefes alma, çarpıntı, titreme ve nöbet gibi semptomlara neden olabilir.

Beşeri İlaçlar: Bir veteriner tarafından özellikle belirtilmediği sürece asla kedinize insan ilaçları vermeyin. Pek çok ilaç, küçük dozlarda bile kediler için zararlı veya ölümcül olabilir. Kedinizin gülümsediğini nasıl anlarsınız .

Yüksek yağlı gıdalar: Pastırma veya kızartılmış gıdalar gibi yüksek yağlı gıdalar kedilerde pankreatite neden olabilir ve bu da kusma, karın ağrısı ve uyuşukluk gibi semptomlara yol açabilir.

Köpek maması: Ara sıra verilen köpek maması kedinize zarar vermese de, kedilerin sağlığı için ihtiyaç duyduğu temel besinleri içermez. Uzun süreli tüketim besin eksikliklerine yol açabilir.

Her kedinin farklı olduğunu ve bazılarının burada listelenmeyen bazı gıdalara karşı hassasiyeti veya alerjisi olabileceğini unutmayın. Şüphe duyduğunuzda, kedinizin beslenmesini ve belirli yiyeceklerle ilişkili olası riskleri veterinerinize danışmak her zaman en iyisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x