Doktorlar vücudunuzun susuz kaldığını gösteren basit bir belirtiye dikkat çekti

Vücudumuzun susuz kaldığını gösteren çeşitli göstergeler var ancak uzmanlar sıklıkla gözden kaçırdığımız bir ana gösterge olduğu konusunda hemfikir.

Uzmanlara göre dehidrasyonun ilk belirtisi idrarınızın rengidir.

” Sıvı alımı düzeyinizi ölçmenin en kolay yolu son derece basittir: idrarınızın sıklığı ve rengi. Uyanık olduğunuzda her iki ila üç saatte bir tuvalete gitmelisiniz; bunu yapmazsanız muhtemelen susuz kalmışsınızdır. ” diye açıklıyor Dr.

Soluk sarı idrarın, yeterince su içtiğinizin iyi bir göstergesi olduğunu ekliyor. Koyu sarı, turuncu veya kahverengi ise yeterince su içmediğiniz anlamına gelir. Öte yandan, idrar berraksa doktor bunun aşırı su tükettiğinizin ve ihtiyacınızdan fazla su içtiğinizin bir işareti olduğunu açıklar.

Vücudun susuz kaldığını gösteren bir diğer belirgin gösterge ise susuzluktur.

Yetersiz sıvı alımının en yaygın belirtisi susamaktır. Sürekli susuyorsanız, bu vücudunuzun daha fazla sıvıya ihtiyaç duyduğunun bir göstergesidir .

Ancak doktor susama hissinin diyabet gibi diğer tıbbi durumlarla da ilişkili olabileceğine dikkat çekiyor.

Her iki doktor da baş dönmesi, yorgunluk, baş ağrısı, kas krampları ve halsizlik hissinin dehidrasyon belirtileri olduğuna dikkat çekiyor. Uygun sıvı alımının kişiye bağlı olduğunu ancak genel kuralın günde sekiz bardak su içmek olduğunu ekliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x