Baş ağrınızın nedeni boynunuz olabilir

Yeni araştırmalar iltihap ve boyun ağrısının migren ve gerilim tipi baş ağrıları arasında bağlantı olduğunu buldu.

Son yıllarda yapılan araştırmalar boyun ağrısının sıklıkla bağ ağrısına yol açtığına dair daha fazla kanıt sunuyor.

The Journal of Headache and Pain’de yayınlanan yeni bir çalışmada araştırmacılar 50 kişi arasında gerilim tipi baş ağrısı ve migrende miyofasiyal (kas ve çevresindeki bağ dokusu) tutulumu araştırmak için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullandılar.

MRI taramaları, boyun ağrısı ile her iki tip baş ağrısının varlığı arasında bir bağlantı bulmanın yanı sıra, sırtın ortasından boyun ve omuzlara uzanan trapezius kasında, bu baş ağrısı rahatsızlıklarına sahip kişilerde enflamasyondan kaynaklanabilecek ince değişiklikler olduğunu ortaya çıkardı.

Gazete Oksijen’in aktardığına göre, çalışmanın yazarlarından Nico Sollmann‘ın araştırması boyun ağrısı ve baş ağrısı arasında bağlantı kuran ilk araştırma değil. Neurology’de yayımlanan bir başka çalışmada, boyun ağrısının migren ağrısının başlangıcından önce, migren ağrısı sırasında ve sonrasında oldukça yaygın olduğu bulundu.

Migren tedavisine başlamak için bir işaret olabilir

New York’taki Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde nöroloji klinik profesörü olan Neurology çalışmasının yazarlarından Dawn C. Buse, “Bazen insanlar boyun ağrısının bir tetikleyici olduğunu düşünür ama bu aynı zamanda migren atağıyla birlikte devam eden sinir sistemi aktivitesinin başladığının da bir işaretidir. Migren tedavisine başlamak için bir işaret olabilir” dedi.

Şu anda, her iki ağrı türüne de yardımcı olacağı garanti edilen tek bir tedavi yok. Klinik nöroloji profesörü Jessica Ailani; masaj, akupunktur, germe egzersizleri veya ısı ya da buz uygulaması (hangisi daha iyi hissettirirse) dahil olmak üzere çeşitli farmakolojik olmayan tedavilerin boyun ağrısını iyileştirebileceğini söylüyor.

İş yerindeki ergonomik düzeninizi iyileştirmek ve uyku için daha destekleyici bir yastığa geçmek de yardımcı olabilir.

Araştırmalar, boyun kaslarındaki aşırı hassas noktalara basınç uygulamayı içeren miyofasyal gevşetme ve germe tekniklerinin de migren ağrısı yoğunluğunu ve servikal hareket aralığını iyileştirmede etkili olduğunu ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x